Jak zaplanować naukę języka obcego?

Początek roku sprzyja rozpoczęciu nowych hobby, wprowadzania zmian do swojego życia lub dania szansy, ale też i powrotu do nauki języka obcego. Bardzo często wpadamy w „słomiany zapał” i snujemy ogromne plany jak to w nowym roku się „zabierzemy za siebie” i w końcu nauczymy!

Jednak, gdy przychodzi co do czego, i faktycznie ma zacząć się proces nauki, to jeszcze szybciej przechodzi nam ochota na jakiekolwiek działania, niż się pojawił w naszej głowie pomysł nauki języka obcego. Dlaczego tak się dzieje?

Powodów tak naprawdę jest kilka, sprawdź czy któryś z poniższych problemów spotkał też Ciebie. Nie chcę jedynie Ci wyliczyć co źle robisz, ale również podać gotowe rozwiązania tych bolączek wokół nauki języka obcego.

Nagromadziłam/em mnóstwo materiałów do nauki języka obcego

Bardzo często motywacja do nauki języka obcego może się przeobrazić w niebezpieczną obsesję do gromadzenia niezliczonej ilości materiałów. Szczególnie tych darmowych i cyfrowych, ponieważ „nie widzimy” ich ilości na pierwszy rzut oka. Aczkolwiek niekiedy jesteśmy mistrzami gromadzenia, wręcz chomikowania przedmiotów, więc tych fizycznych wcale może nie być mniej niż cyfrowych. Zacznijmy od domowej biblioteczki.

Podejdź do regału z książkami i zastanów się nad tym, ile masz:

  • Książek fizycznych do nauki hiszpańskiego?
  • Jakie są to książki? Repetytoria? Konkretne podręczniki? Książki typu „Hiszpański nie gryzie” czy też „hiszpański dla opornych”?
  • Książek, które rozpoczęłaś/ąłeś, ale nigdy nie skończyłaś/eś?
  • Tematów zrealizowanych w tych książkach które posiadasz?
  • Numerów gazetki ¿Español? ¡Sí, gracias!

Jeśli ten rachunek sumienia już został przeprowadzony, czas przejść do analizy treści cyfrowych, które zagubiły się gdzieś w odmętach komputera. W wyszukiwarce plików cyfrowych, zarówno na komputerze jak i na mailu czy w chmurze sprawdź, ile masz:

  • Pobranych darmowych lub kupionych materiałów do nauki hiszpańskiego?
  • Kursów lub ebooków, które znajdują się tylko pod linkami w mailach i nawet nigdy ich nie pobrałaś/eś, żeby z nich korzystać?
  • Zapisanych rolek lub postów na Instagramie czy TikToku ze słówkami, o których albo zapomiałaś/eś albo nigdy nie wykorzystałaś/eś?
  • Aplikacji do nauki słówek, które nie dają o sobie znać jak pewna zielona sowa?

Zrobione? Świetnie, to teraz przechodzimy do sensownego rozprawienia się z tą ilością materiałów.

Robimy porządek w materiałach do nauki języka obcego

Zacznij od ustalenia najważniejszej kwestii. Których materiałów masz więcej? Fizycznych czy cyfrowych? Wybierz, z których lepiej Ci się korzysta, i które są dla Ciebie bardziej efektywnym źródłem do nauki?

Jak już zdecydowałaś/eś, które materiały są dla Ciebie lepsze przejdźmy do podzielenia tych materiałów względem następujących kryteriów.

Podział wg. treści:

  • Materiały do nauki słówek
  • Materiały do nauki gramatyki
  • Materiały do nauki do egzaminu
  • Kompletny podręcznik
  • Materiały do nauki konkretnych umiejętności (pisanie, podróże etc.)

Podział wg. upodobań:

  • Materiały, z którymi w przeszłości Ci się najlepiej pracowało
  • Materiały rozpoczęte, ale nie skończone
  • Materiały w ogóle nietknięte

Po podzieleniu wszystkich materiałów czas przejść do kolejnego kroku w procesie nauki języka obcego, czyli ustaleniu sobie celu, oraz czego potrzebujesz do jego osiągnięcia.

Ustal cel nauki

Cel nauki języka obcego jest kluczowy do nieporzucenia tej czynności w krótkim czasie. Bez podkreślenia dla samej/samego siebie dlaczego uczę się języka obniża naszą motywację w realizowaniu samej aktywności jaką jest uczenie się.

Niewiele osób uczy się czegokolwiek dla samego uczenia się, tylko jednak robimy to, żeby coś osiągnąć. W przypadku języków, większość osób traktuje je wyłącznie jako narzędzie, kolejna umiejętność, które prowadzi nas do większych celów. Warto więc zadać sobie to pytanie:

Dlaczego uczę się języka obcego?

  • Potrzebuję go do podróży
  • Potrzebuję go do aktualnie wykonywanej pracy
  • Potrzebuję go do rozmowy z bliskimi
  • Potrzebuję go, bo chcę się przeprowadzić do kraju, w którym jest to język ojczysty
  • Potrzebuję go, bo brak jego znajomości utrudnia mi codzienne funkcjonowanie
  • Potrzebuję go, żeby zaliczyć egzaminy w szkole / na studiach
  • Potrzebuję go, bo chcę być atrakcyjniejszy na rynku pracy
  • Potrzebuję go do rozwijania innej umiejętności, ale treści są tylko w tym języku obcym
  • Potrzebuję go tylko dlatego, że chcę go umieć

Jeśli już ustalisz powód znajomości języka obcego to zastanów się jakie treści będą Ci potrzebne do osiągnięcia Twojego celu. Pokażę Ci to na konkretnym przykładzie.

Jak osiągnąć swój cel językowy?

Może się to wydawać skomplikowane i nie będziesz wiedzieć jak to zrobić, więc przygotowałam dla Ciebie przykład konkretnej osoby. Naszą bohaterką będzie Ania.

Ania jest już po trzydziestce i pracuje w firmie, która zajmuje się sprzedażą mebli. Firma ta się rozwija i Ania chce pozyskać klientów na rynkach hiszpańskojęzycznych. Wie, że bez znajomości hiszpańskiego nie poradzi sobie w kontakcie z klientem. Stąd też postanowiła nauczyć się języka obcego. Zaczęła się zastanawiać od czego zacząć. Kiedyś w liceum uczyła się już hiszpańskiego, ale było to lata temu, więc musi potraktować to tak, jakby zaczynała prawie od zera.

Schemat, który sobie przygotowała pomógł jej uporządkować naukę i nie zgubić się w ilości treści do przyswojenia.

Chcę umieć komunikować się z klientem hiszpańskojęzycznym w temacie sprzedaży mebli ⇨ Więc zacznę od prostego słownictwa elementów wyposażenia i mebli ⇨ Następnie rozszerzę moją listę słownictwa o elementy tych mebli zgodnie z tym co oferuje moja firma ⇨ Kolejnym krokiem będzie analiza czasowników i zwrotów, których używam w komunikacji z klientem ⇨ Nauczę się używać tych czasowników i zwrotów zarówno w czasie teraźniejszym jak i przyszłym i przeszłym, ponieważ tego potrzebuję do wymiany korespondencji ⇨ Sprawdzę czy słownictwo, którego używam będzie zrozumiałe również dla odbiorców z Ameryki Południowej. ⇨ Poszerzam moją bazę słownictwa o takie potrzebne do small talku, aby łatwiej było mi się komunikować z klientami ⇨ . . .

Wnioski?

Zobacz ile etapów ma plan Ani, aby zbliżyć się do swojego celu językowego. Nie od razu Rzym zbudowano. Nic nie dzieje się natychmiast, jak za użyciem magicznej różdżki. Nie ma sensu więc zaplanowanie sobie wszystkich celów na jeden miesiąc bądź rok.

Nie chcę przez to powiedzieć, że nie należy działać ambitnie. Jednak pamiętaj, że jeśli nie jesteś uczennicą/uczniem, studentką/studentem i nie przygotowujesz się do egzaminu o określonej dacie, to sam(a) wyznaczasz sobie kiedy ten cel chcesz zrealizować.

Przeznacz odpowiedni czas na naukę

Jeśli zależy Ci na efektach to wpisz do swojego kalendarza czas na naukę języka obcego. Zaplanuj konkretny dzień i konkretną godzinę na naukę. Jeśli uczęszczasz na lekcje indywidualne lub kurs, to pamiętaj, że ta godzina z nauczycielem lub grupą nie jest wystarczająca, aby wszystko opanować.

Koniecznie wyznacz sobie czas w inny dzień, kiedy utrwalisz materiał, wykonasz zadanie na następne zajęcia lub pouczysz się słówek. Zrób to racjonalnie względem Twojego tygodniowego planu. Nie traktuj nauki języka jako zapychacza „wolnej chwili”, ponieważ jestem tego pewna, że ta „wolna chwila” nigdy nie nadejdzie. Za dużo rzeczy robimy na co dzień i za dużo dookoła jest rozpraszaczy, aby nam się przypomniało, że należy pouczyć się języka, gdy nie robisz nic innego; Wierz mi, scrollowanie mediów społecznościowy lub obejrzenie serialu będzie dużo bardziej atrakcyjne niż wypracowanie sobie rutyny nauki języka obcego.

Monitoruj rezultaty

Sprawdzanie swoich własnych postępów jest bardzo fajnym sposobem na zwiększenie swojego poziomu motywacji do dalszej pracy, ale również metodą na kontrolowanie samej/samego siebie w nauce.

Pomocne w tym będą check listy, testy sprawdzające Twoją wiedzę, ale również nauczyciel, do którego uczęszczasz na lekcję. Osoba, która prowadzi zajęcia językowe odrazu wyczuje ile czasu i energii poświęciłaś/eś na naukę oraz czy była ona skuteczna.

Skorzystaj z darmowego narzędzia ułatwiającego naukę języka obcego

Z myślą o tym, żeby Twoja nauka języka była efektywna, i żebyś był(a) zadowolona/y ze swoich rezultatów stworzyłam dla Ciebie narzędzie, które poprowadzi Cię za rękę podczas nauki.

zaplanuj naukę języka obcego

Skorzystaj ze wsparcia ekspertki!

Jeśli samo planowanie nie jest dla Ciebie wystarczające i chcesz skorzystać z wsparcia nauczycielki podczas Twojej językowej podróży, nie czekaj i umów się na zajęcia online 1:1 już dziś!

  • Ustalimy wspólnie Twoje cele językowe
  • Zrobimy listę priotytetów językowych
  • Wpleciemy naukę w Twój tygodniowy rozkład
  • Pomogę Ci opanować problematyczne zagadnienia
  • Stworzę dla Ciebie przestrzeń, w której swobodnie porozmawiasz po hiszpańsku
  • Z pewnością ułatwię twoją naukę języka obcego

No responses yet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *